Schedules


Official Schedule (with Times)

DOWNLOAD .PDF

Training Schedule

Open Training for Athletes – Kellogg Arena

Tuesday

May 3rd

5:00 pm to 8:00 pm

Athletes must have their coach present to workout.

Wednesday

May 4th

Session 1 – Regions 5 & 6       8am-10:15am
Session 2 – Regions 4 & 7       10:15am-12:15pm
Session 3 – Regions 3 & 8       12:15pm-2:45pm
Session 4 – Regions 1,2 & 9    2:45pm-5pm

Event Schedule

Tuesday

Welcome Center opens (4:30pm-8:30pm).

Open Training (5pm-8pm).

Wednesday

Training in warm-up gym and competition gym.

Session 1 – Regions 5 & 6       8am-10:15am
Session 2 – Regions 4 & 7       10:15am-12:15pm
Session 3 – Regions 3 & 8       12:15pm-2:45pm
Session 4 – Regions 1,2 & 9    2:45pm-5pm

* Mandatory Coaches Technical Meeting to follow training

** Opening Ceremonies will take place Wednesday evening following the Regional Training & Coaches Meeting

Thursday

Level 10 Preliminary competitions (3 sessions)

Friday

Level 8 and 9 Preliminary competitions (3 sessions)

Saturday

Session 1: Junior Elite Division AA and IE Finals*

  • Level 10 (15–16) and Level 10 (17–18)*
  • Level 10 qualifiers to P&G Championships will be announced following.

Session 2: Junior Olympic Division AA and IE Finals

  • Level 10 (15–16) and Level 10 (17–18)

* National Team Meeting to follow

Sunday

Session 1: Junior Elite Division AA and IE Finals*

  • Level 8 (11–12) and Level 9 (13–14)

Session 2: Junior Olympic Division AA and IE Finals

  • Level 8 (11–12) and Level 9 (13–14)

* National Team Meeting to follow

Competition Schedule

Thursday

Session 1: Level 10 Preliminary Competition
Session 2: Level 10 Preliminary Competition
Session 3: Level 10 Preliminary Competition

Friday

Session 1: Level 8 & 9 Preliminary Competition
Session 2: Level 8 & 9 Preliminary Competition
Session 3: Level 8 & 9 Preliminary Competition

Saturday

Session 1: Junior Elite Division All-Around and Individual Event Finals

  1. All athletes in the Junior Elite Division from the Level 10 (15-16) and Level 10 (17-18) age groups will advance to the Saturday JE Finals session.
  2. All Junior Elite athletes will perform the designated (15-18) Technical Sequence routines in the Saturday JE Finals session.
  3. The combined score from the Preliminary session and the Finals session will be used to determine the All-Around and Individual Event final rankings.

Session 2: Junior Olympic Division All-Around and Individual Event Finals

  1. The top 24 gymnasts by AA ranking in the JO Division from the preliminary competition Level 10 (15 years), Level 10 (16 years), Level 10 (17 years) and Level 10 (18 years) age groups qualify to the All-Around Finals.
  2. In addition, the twelve (12) highest scoring gymnasts on each event in each JO Level 10 age group, in addition to those who qualify in the All-Around, will qualify to compete in the Junior Olympic Division Finals on those events.
  3. A gymnast who qualifies on all 6 events into the All-Around Finals session, but was not in the top 24 All-Around will receive a Combined Score and will be a part of the All-Around competition and Final Ranking.
  4. Specialist will go up first on the event in random order and the All-Around qualifiers will go at the end of the rotation with an internal rotation of all around athletes from event to event.
  5. The combined score from the Preliminary session and the Finals session will be used to determine the All-Around and Individual Event final rankings.
    Sunday

    Session 1 : Junior Elite Division All-Around and Individual Event Finals

    1. All athletes in the Junior Elite Division from the Level 8 (11-12) and Level 9 (13-14) age groups will advance to the Sunday JE Finals session.
    2. All Junior Elite athletes will perform the designated (11-14) Technical Sequences in the Sunday JE Finals.
    3. The combined score from the Preliminary session and the Finals session will be used to determine the All-Around and Individual Event final rankings.

    Session 2 : Junior Olympic Division All-Around and Individual Event Finals

    1. The top 24 gymnasts by AA ranking in the JO Division from the preliminary competition Level 8 (11 years) Level 8 (12 years), Level 9 (13 years) and Level 9 (14 years) age groups qualify to the All-Around Finals.
    2. In addition, the twelve (12) highest scoring gymnasts on each event in each JO Level 8 & 9 age groups, in addition to those who qualify in the All-Around, will qualify to compete in the Junior Olympic Division Finals on those events.
    3. A gymnast who qualifies on all 6 events into the All-Around Finals session, but was not in the top 24 All-Around will receive a Combined Score and will be a part of the All-Around competition and Final Ranking.
    4. Specialist will go up first on the event in random order and the All-Around qualifiers will go at the end of the rotation with an internal rotation of all around athletes from event to event.
    5. The combined score from the Preliminary session and the Finals session will be used to determine the All-Around and Individual Event final rankings.